Przygotowanie naszego wymarzonego piwa domowego wiąże się nie tylko z zakupem niezbędnych surowców jak słód, chmiel czy drożdże oraz podstawowego sprzętu piwowarskiego. To również czas i praca jaką poświęcimy na jego przygotowanie. Dlatego tak ważnym jest aby nasze wysiłki nie poszły na marne. A stać się tak może, gdy nie dopilnujemy jednej z najważniejszych kwestii w piwowarstwie - czystości.

Czystość w piwowarstwie domowym ma fundamentalne znaczenie. To nie jest tylko kwestia estetyki, choć i ta ma swoje znaczenie. To przede wszystkim kwestia smaku i jakości naszego piwa. Bez właściwej dezynfekcji sprzętu, zarówno przed rozpoczęciem procesu warzenia, jak i w trakcie fermentacji, ryzykujemy kontaminację mikroorganizmami, które mogą zepsuć nasz trunek. Nie chcemy przecież, by nasze piwo miało niepożądane aromaty czy smaki.

 Dezynfekcja eliminuje potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy, które mogą znaleźć się w sprzęcie lub na powierzchniach, z którymi przyszło mu się kontaktować. Bakterie i dzikie drożdże, choć są naturalnymi mieszkańcami naszego otoczenia, mogą sprawić, że nasze piwo nie będzie smakowało tak, jak powinno. Możemy skończyć z piwem o nieprzyjemnym posmaku i aromacie, co jest prawdziwym rozczarowaniem po wszystkim, co włożyliśmy w proces warzenia.

 

Co należy dezynfekować w domowym browarze?

Przede wszystkim musimy dezynfekować każdy sprzęt, który ma kontakt z brzeczką po zakończeniu gotowania. Najbardziej narażona na infekcję jest właśnie świeża brzeczka, która nie została jeszcze zdominowana przez kultury drożdży piwowarskich. Do takich sprzętów zaliczamy:

 - fermentor do piwa
 - mieszadło piwowarskie, jeżeli będziemy nim mieszać brzeczkę np. w celu rozpuszczenia cukrów lub     ekstraktów słodowych
 - filtratory jeśli planujemy filtrację brzeczki po gotowaniu
 - węże do rozlewu piwa i brzeczki.
 - kranik do rozlewu brzeczki, piwa

Analogicznie dezynfekujemy również wszystko z czym piwo będzie miało kontakt po fermentacji. Młode piwo zawierające już alkohol, jest naturalnie bardziej zabezpieczone przed rozwojem niepożądanych mikroorganizmów, niemniej wciąż infekcja może się przydarzyć.

Dezynfekcji powinny być poddane:

 - węże do rozlewu
 - pojemnik i kranik do rozlewu
 - zaworek grawitacyjny, jeżeli jest używany do butelkowania piwa.
  butelki
 - opcjonalnie możemy dezynfekować również kapsle, choć jak pokazuje praktyka, o ile nie są one         zakurzone i wyraźnie brudne, brak dezynfekcji nie powoduje zakażenia piwa.

 


Najpopularniejsze środki do dezynfekcji


Pirosiarczyn sodu/potasu - Jest to powszechnie używany środek przy produkcji wina. Stosowany zarówno do dezynfekcji sprzętu, zabijania niepożądanych mikroorganizmów w nastawach owocowych, zatrzymywaniu fermentacji. Jest w postaci białego proszku, rozpuszczalnego w wodzie. Do dezynfekcji sprzętu stosujemy roztwór 2% (20g na litr wody)

Podczas dezynfekcji sprzętu działanie bakteriobójcze mają przede wszystkim opary tego środka. UWAGA: Opary działają drażniąco na układ oddechowy. Należy pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Stosowany jest również do dezynfekcji butelek, nie wymaga spłukiwania.


Chemipro OXI - Ma postać białych granulek, rozpuszczalnych w wodzie. Czynnikiem dezynfekującym tego środka jest nadtlenek wodoru działający utleniająco na błony komórkowe większości mikroorganizmów. Do dezynfekcji sprzętu oraz butelek stosujemy dawkowanie 2-4g/l. Lepsze działanie dezynfekujące ma ciepły roztwór. Przy zastosowanym stężeniu nie wymaga płukania. Przy wyższych stężeniach zaleca się spłukanie czystą wodą.


Star San - Popularny środek dezynfekcyjny stworzony z myślą o piwowarstwie. Czynnikiem dezynfekującym jest kwas fosforowy. Ma postać płynu dozowanego w ilości 1,5 - 2ml/l wody. Jest środkiem silnie pieniącym się, piana ma również właściwości dezynfekujące. Cieszy się dużą popularnością wśród piwowarów, dzięki dużej skuteczności, wysokiej wydajności. Nie wymaga płukania, wręcz w momencie rozkładu staje się pożywką dla drożdży (fosfor i potas) Stosowany do dezynfekcji zarówno zarówno sprzętu, jak i butelek. Nie należy stosować w kontakcie z metalami miękkimi.


Desam Spray - bardzo skuteczny środek dezynfekujący w formie płynnej oparty na etanolu i izopropanolu. Produkowany z myślą o branży medycznej. Dozowany bez rozcieńczania za pomocą atomizera. Doskonale nadaje się do szybkiej dezynfekcji większych powierzchni oraz trudno dostępnych elementów. Nie stosować na materiały wrażliwe na działanie alkoholu (pleksi, powierzchnie akrylowe, makrolon, guma, zmiękczone PVC, lakierowane powierzchnie)


Pamiętajmy, że dezynfekowane przez nas elementy muszą być wcześniej oczyszczone z brudu mechanicznego, czyli dokładnie umyte. Do tego celu możemy stosować używane w gospodarstwach domowych środki, jak płyny do mycia naczyń lub bardziej zaawansowane produkty, stworzone z myślą o piwowarstwie. Przykładowe z nich to:


PBW (Powdered Brewery Wash)

Stworzony z myślą o branży piwowarskiej środek w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie usuwa nawet zaschnięty brud bez konieczności szorowania. Skuteczny przy osadach skrobiowych, białkach, kwasach tłuszczowych. Jego głównym atutem jest brak konieczności szorowania, wysoka skuteczność penetrująca.


Dawkowanie:

Czyszczenie ogólne: 7-14 g / litr

Czyszczenie intensywne: 21 g / litr

 


Grainfather High Performance Cleaner - Ten wydajny środek czyszczący został specjalnie opracowany do użytku z kociołkami Grainfather. Usuwa trudne do czyszczenia białka bez potrzeby żmudnego szorowania. Idealny do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak chłodnica przeciwbierzna, rury i pompy.
Jest odpowiedni dla miękkich (miedź) i twardych (stal nierdzewna) metali, czego nie robi wiele innych środków czyszczących. Ważne jest, aby używać go do czyszczenia Grainfather, ponieważ inne środki czyszczące mogą z czasem uszkodzić sprzęt. Po użyciu dokładnie spłucz wszystkie powierzchnie, które miały kontakt ze środkiem czyszczącym.

Na koniec tego opracowania chcemy poruszyć ważny temat, który niepokoi wielu piwowarów domowych - czy woda z kranu może powodować infekcje, czy nadaje się do płukania wcześniej zdezynfekowanych powierzchni? Na podstawie wieloletniej praktyki, z pełną odpowiedzialnością odpowiadamy - tak, nadaje się! Nie ma ryzyka spowodowania zakażenia piwa wodą wodociągową, śmiało można używać jej do spłukiwania wcześniej dezynfekowanego sprzętu czy butelek.