Piwna rewolucja, która w ostatnich latach zmieniła oblicze nie tylko polskiego rynku piwa, ma wiele niepodważalnych zalet. Podniesienie poziomu piwowarstwa, wprowadzanie nowych stylów i smaków piwa, innowacyjność w zakresie technologii produkcji piwa, znaczące poszerzenie piwnego asortymentu na sklepowych półkach. Niestety w pogoni za nowinkami zaniedbane zostały klasyczne style piwa. Do takich zapomnianych stylów, których próżno szukać w portfolio większości rzemieślniczych browarów, należą piwa z angielskiej tradycji piwowarskiej. Bitter, Old Ale, Real Ale, Irish Red Ale, Scottish Ale i wiele innych rodzajów, które ciężko dostać poza brytyjskimi wyspami. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak uwarzyć je samemu!

Czy w Polsce kupimy klasyczne piwa z brytyjskich browarów? Zdarza się, jednak jest ich niewiele. Jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najstarszy angielski browar to Shepherd Neame.  Znajduje się w hrabstwie Kent, skąd pochodzi również znana odmiana angielskiego chmielu East Kent Goldings. Oficjalną datą założenia browaru jest 1698r, warzy nieprzerwanie do dziś. Znany jest z typowych angielskich Cask Ales czyli piw refermentowanych w beczkach i tłoczonych bez użycia dodatkowego gazu. Piwa tego browaru są również szeroko dostępne w butelkach. 

Na sklepowych półkach można spotkać Spitfire Kentish Ale, Bishops Finger Strong Ale, 1698 Strong Ale. Warto spróbować piw z tego browaru, gdyż są godnymi reprezentantami angielskiego piwowarstwa. Są to zwykle piwa miedzianej barwy, lekko nagazowane dobrze zbalansowane między chmielową goryczką a słodowmi smakami, często wręcz wpadającymi w karmelowo ciasteczkowe nuty prażonych angielskich słodów. Wyraźne aromaty angielskich odmian chmielu idealnie komponują się z nutami owocowymi, będącymi efektem odpowiednio prowadzonej górnej fermentacji. Jeżeli chcesz spróbować uwarzyć takie piwo samemu, zachęcamy do wypróbowania naszego zestawu surowców Real Amber Ale.

Z pewnością najbardziej znanym i szeroko dostępnym piwem jest Guinness. Wytrawny stout warzony w irlandzkim browarze St. James’s Gate Brewery od 1759r. Piwo ciemne, wręcz czarne,  z wyraźnymi smakami czekoladowych słodów i palonego jęczmienia. Z początku warzone w mocniejszej wersji jako górnofermentacyjny porter. Popularny dziś stout jest stylem, który ewoluował właśnie z porterów. Ciekawą historię ewolucji tego piwa znajdziesz również na naszym blogu. Dry Stout z naszej oferty jest zestawem, dzięki któremu uwarzysz własny odpowiednik Guinessa.

 

Inne klasyczne style z Wielkiej Brytanii, które uwarzysz z naszych zestawów, to między innymi:

E.S.B Extra Special Bitter – Piwo zwykle o miedzianej barwie, z wyraźną goryczką oraz aromatami angielskiego chmielu. Silnie zaznaczone są również smaki słodowe w kierunku karmelowo-ciasteczkowym. Mimo, że jest to piwo mocno eksponujące walory aromatyczne chmielu, słodowa podstawa musi być waraźnie zachowana. Bukiet smakowy zwieńczony owocowymi estrami pochodzącymi od drożdży górnej fermentacji. Finisz wytrawny.

Irish Red Ale – Piwo o barwie ciemno miedzanej o czerwonym odcieniu. W smaku zdecydowanie słodowe bez chmielowych aromatów. Aromaty karmelowe, tostowe z nutami toffi. Charakterystyczne wytrawne zakończenie jest efektem niewielkiej ilości palonego jęczmienia, który wnosi delikatną goryczkę i odpowiada za głęboką barwę piwa.

Golden Ale – Piwo jasne o barwie złotej, słomkowej. Jest zwyklem piwem lekkim, rześkim o delikatnej goryczce z wyraźnymi nutami chmielowymi w kierunku kwiatowo-cytrusowym, z wyraźnymi owocowymi estrami. Podstawa słodowa zachowana, ale nie dominująca – smaki zbożowe, biszkoptowe.

Scottish Ale – Piwo o ciemno bursztynowej barwie. Wyraźnie słodowe, jednak nie w kierunku karmelowym. Nuty ciemnych, prażonych ziaren, tostowe. Niska goryczka z nieznaczymi aromatami chmielowymi. Estry owocowe od niskich do umiarkowanych, aromaty rodzynkowe. Finisz zbożowy, wytrawny będący efektem niewielkiej ilości palonych słodów.

English IPA – Piwo o złotej, bursztynowej barwie. Z wyraźnie zaznaczoną goryczką i aromatami chmieli. Nuty kwiatowe, ziemiste, żywiczne pochodzące od klasycznych angielskich odmian chmielu. Słodowość wyczuwalna, ale nie dominująca. Klasyczna angielska IPA stała się inspiracją dla licznych wariacji na temat tego stylu.