Uwodnienie drożdży suchych to bardzo łatwy proces. Dzięki niemu do wnętrza komórek drożdży dostanie się woda, która pozwoli im przywrócić ich właściwości metaboliczne zbliżone do tych, które miały przed poddaniem ich suszeniu. Mimo, że producenci drożdży suchych dopuszczają opcję użycia ich bezpośrednio po otworzeniu paczki (pomijając rehydratację), to zawsze warto poświęcić kilka minut, by fermentacja przebiegła sprawniej, a w efekcie piwo było smaczniejsze.

 

 

Rehydratacja drożdży suchych – jak wygląda to w praktyce?


Aby rehydratować drożdże suche będziemy potrzebować kilku elementów, które najczęściej znajdują się na wyposażeniu standardowej domowej kuchni, a na pewno piwowara domowego!


Sprzęt potrzebny do rehydratacji:

- termometr,

- szklanka,

- przykrywka na szklankę (może być talerzyk),

- łyżeczka,

- środek dezynfekujący,

 

Surowce potrzebne do rehydratacji:

- drożdże (suche),

- około 100ml przegotowanej wody.


Jak rehydratować drożdże suche w 5 krokach

 


Aby rehydratować drożdże suche należy postępować zgodnie z poniższymi punktami:

1. Wodę doprowadź do temperatury wrzenia. Pozwoli to zabić wszelkie znajdujące się w niej drobnoustroje, które mogłyby później rozwinąć się w fermentującej brzeczce, a co za tym idzie – zakazić piwo.

2. Wystudź wodę do temperatury 30-35°C dla drożdży górnej fermentacji lub 21-25°C dla drożdży typu lager. Najlepiej będzie zrobić to w szklance, w której mamy zamiar przeprowadzić rehydratację. Warto również – mimo wszystko – zdezynfekować wcześniej tą szklankę.

3. Kiedy termometr wskaże odpowiednią dla danych drożdży temperaturę, na powierzchnię wody wsyp drożdże. Całość przykryj i ostaw na kolejne 15 minut, aby drożdże same nabrały wody.

4. Po upływie wskazanego czasu zdezynfekowaną łyżeczką dokładnie wymieszaj drożdże. Następnie przykryj szklankę i odstaw na kolejne 5 minut. Drożdże w tym czasie powinny zacząć wzrastać.

5. Po upływie wskazanego czasu rehydratacja dobiegła końca – tak rehydratowane drożdże możesz zadać do brzeczki wlewając je do fermentora z brzeczką. Pamiętaj jednak, by temperatura brzeczki, do której chcesz zadać rehydratowane drożdże była zbliżona do temperatury cieczy wewnątrz szklanki.


Pamiętaj, że każdy sprzęt, który będzie miał kontakt z rehydratowanymi drożdżami powinien być wcześniej zdezynfekowany.