Najstarsze zapiski o fermentacji mleka pochodzą ze starożytnego Egiptu i Babilonu, gdzie przeprowadzana była już około 3000 r.p.n.e. Był to popularny proces także w starożytnych Indiach. W późniejszych latach tego rodzaju napoje przypadły do gustu Turkom i Bułgarom, którzy fermentowali mleka owcze, krowie, kozie, a nawet bawole. Co ciekawe, prawdopodobnie od tych pierwszych wywodzi się nazwa jogurtu, bowiem taki napój określano słowami ya-ut, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie kwaśne mleko.

Dzisiejsze jogurty prawdopodobnie wyglądają i smakują zupełnie inaczej, niż te, które pili starożytni, ale jeśli oni potrafili stworzyć ten smakołyk w tak niesprzyjających i niesterylnych warunkach, to oznacza, że również my nie powinniśmy mieć z tym większego problemu!

Jak zrobić jogurt w domu?

Do przygotowania jogurtu w domu będziemy potrzebować:

- mleka – może być pasteryzowane, najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2%,

- zakwaski jogurtowej, którą bez problemu znajdziecie w naszej ofercie,

- naczynia, które będziemy mogli szczelnie zamknąć.

 

 

Do dzieła!

1. Mleko zagotuj, a następnie wystudź do temperatury 37-43°C.

2. Jeśli bakterie jogurtowe masz w fiolce, możesz wlać odrobinę mleka do jej wnętrza. Następnie całość dokładnie wymieszaj potrząsając fiolką. Taką miksturę wlej do naczynia z mlekiem. Jeśli bakterie znajdują się w saszetce, możesz odlać odrobinę mleka do szklanki, dodać bakterie, całość wymieszać łyżeczką i wlać do naczynia z mlekiem. PAMIĘTAJ, że maksymalna temperatura mleka powinna wynosić 43°C. Wyższa może zabić bakterie.

3. Mleko z zadanymi kulturami bakterii możesz zostać w garnku, przelać do słoika lub termosu. Ważne jednak, aby dobrze je zaizolować np. ręcznikiem lub kocem. Chodzi o to, że temperatura podana w punkcie pierwszym powinna utrzymać się przez następne 8-10 godzin. Dlatego warto odstawić je w ciepłe miejsce. Proces nie może odbywać się w aluminiowym naczyniu.
Sporym ułatwieniem jest posiadanie jogurtownicy. Dzięki niej utrzymanie zalecanej temperatury kilka godzin i nie będziesz żadnym problemem, i nie będziesz musiał martwić się o prawidłowy rozwój bakterii.

4. Po określonym wyżej czasie gotowy jogurt przelej do naczynia, w którym będziesz go przechowywał. Powinien być zdatny do spożycia nawet do 5 dni, o ile przechowywany jest w lodówce.

Jeśli przeszedłeś każdy z tych kroków, to możesz sobie pogratulować – właśnie stworzyłeś swój pierwszy jogurt!

Nie przestrasz się, jeżeli na powierzchni jogurtu zobaczysz ciecz podobną do zmętniałej wody. To serwatka, która zawiera białka, minerały i wapń. Nadmiar serwatki można po prostu odlać. Jeśli będzie jej mało, możesz ją wymieszać z gotowym jogurtem.

Nawet trzy jogurty na jednej zakwasce!

Jeśli zrobiłeś jogurt według powyższych punktów, to powinieneś wiedzieć, że do wyprodukowania następnej porcji jogurtu nie potrzebujesz nowej zakwaski. Mleko możesz zaszczepić wcześniej wyprodukowanym jogurtem nawet do trzech razy! Wystarczy, że powtórzysz wszystkie kroki, z lekką modyfikacją drugiego punktu, gdzie zamiast zakwaski użyjesz po prostu pół szklanki jogurtu z wcześniejszej fermentacji.

 

Dlaczego warto pić jogurt?

Zdrowotne właściwości jedzenia jogurtów znane są od dawna, ale zawsze warto o nich przypomnieć!

Bakterie jogurtowe pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Przede wszystkim wspomagają pracę jelit, przez co mogą pomagać w utracie zbędnych kilogramów, lub utrzymaniu prawidłowej wagi. Dodatkowo mikrobiom jest jednym z filarów naszej odporności, więc dobra praca flory bakteryjnej w naszym organizmie sprawia, że nie jesteśmy tak podatni na choroby. Pozytywnie wpływa też na ciśnienie i zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Pictures 1 and 3 taken by Racool_studio - pl.freepik.com