Jest to rodzaj piwa, którego znakami firmowymi są: kwaśny smak z wyczuwalną nutą cierpkości, niski poziom goryczki oraz dzikie aromaty. Wszystkie te cechy zastępują gorycz znaną z piw typu IPA i zapewniają mu balans. W zależności od stopnia zakwaszenia, cierpkość
może działać orzeźwiająco w upalne dni jak świeża lemoniada, ale dla tych lubiących smak świeżej cytryny również znajdą się propozycje.


Zakwaszanie to proces zachodzący samoistnie nawet po procesie pasteryzacji, jednak w tym wypadku jest to zabieg celowy i nie wynikający z zepsucia piwa. Zakwaszanie przeprowadzamy na kilka sposobów:


1. Fermentacja spontaniczna, polegająca na pozostawieniu piwa w otwartych
beczkach/kadziach i pozostawienie ich na strychu przy otwartym dachu czy oknie by brzeczkę mogły zasiedlić dzikie drożdże.


2. Bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), tych samych używanych do wytwarzania kefiru czy kwaśnego mleka czy także odpowiednich drożdży (Brettanomyces). Jest to proces przeprowadzany w sterylnych warunkach i w pełni kontrolowany.


3. Ulubieniec każdego piwowara czyli dodatki takie jak owoce (świeże, mrożone, puree owocowe, soki). Wybierz swój styl!


Sour to nazwa zbiorcza celowo kwaszonych piw, a wśród nich wykształciły się unikalne odmiany:


Sour Ale – odmiana belgijska, którą bez problemu można znaleźć także w Polsce. Krótko mówiąc są to „kwasy” nie dające się zaszufladkować w konkretnym stylu, są to pozycje sezonowe w dodatku świetnie nadające się na początek przygody z tego typu smakami.


Gose – lekka, pszeniczna odmiana, delikatnie kwasowe z dodatkiem soli i kolendry. Połączenie smaku kwaśnego i słonego daje niezwykle orzeźwiający efekt. Piwo niecodzienne, zaskakujące, ale wciągające i łatwo może stać się jednym z ulubionych w gorące dni.


Berliner Weisse - klasyk ponownie odkryty przez piwną rewolucję. Kwaśne, lekkie piwo pszeniczne. Warzone w XIX w. w Berlinie. Bardzo orzeźwiające, jasne, mocno nagazowane.
Przez wojska napoleońskie nazywane było "szampanem północy". Zdecydowanie dla fanów porannego kosztowania świeżych cytryn.


Lambic – piwo spontanicznej fermentacji, w tradycyjnej formie wytwarzany tylko w okolicach Brukseli, a to z powodu unikalnej mikroflory otaczającej stolicę Belgii. Próbę jej odwzorowania można podjąć przy użyciu mieszanek bakterii i drożdży przypominających tę obecną przy fermentacji tradycyjnego lambika.


Wybierz swój „kwas” spośród naszych zestawów:


Black Curant Sour Ale - wśród owocowych piw kwaśnych czarna porzeczka jest jednym z najczęściej dodawanych owoców. Jej intensywny smak i delikatna kwasowość sprawia, że piwo doskonale gasi pragnienie i orzeźwia w gorące dni. Wypróbuj gotowy zestaw surowców do samodzielnego zakwaszenia i przekonaj się jakie to proste!

Cherry Sour Ale - każdy, kto pił belgijskie piwo Kriek, zna ten wspaniale orzeźwiający, kwaśny smak z wyraźnym aromatem wiśni. Doznania intensyfikuje głęboka czerwona barwa, przypominająca dojrzałe owoce. Teraz możesz zrobić to niezwykłe piwo w prosty sposób samemu! Dzięki załączonym do zestawu surowcom przeprowadzisz klasyczny proces zakwaszania brzeczki.


Mango passionfruit Sour Ale - kwaśne piwo o dominującym smaku duetu mango-marakuja i zapachu cytrusów. Oryginalny i niezwykle orzeźwiający smak, doskonale sprawdzi się w upalne dni. Piwo z procesem klasycznego zakwaszania oraz chmielone na zimno amerykańskim chmielem.


Z naszymi mieszankami uwarzysz również Gose oraz Berliner Weisse.