Zastanawiasz się nad zrobieniem piwa, ale zacieranie wydaje Ci się jeszcze być zbyt trudnym procesem? Przygotuj piwo z ekstraktów słodowych - efektem na pewno nie będziesz zawiedziony, a to duży krok ku temu, by przejść do zacierania!

 

 

Co potrzebujesz, by przygotować brzeczkę z ekstraktów słodowych?

 

Aby przygotować brzeczkę z ekstraktów słodowych, będziesz potrzebować kilku akcesoriów:

 • - gar – najlepiej, gdyby jego objętość wynosiła 10-15 litrów, ale mniejszy gar, na przykład 5-8 litrów również się nada, jednak wtedy prawdopodobnie część ekstraktu będziesz musiał zagotować w drugiej turze (bez chmielenia),

 • - fermentor z rurką fermentacyjną o pojemności około 30 litrów – potrzebny do przeprowadzenia fermentacji,

 • - łyga piwowarska – posłuży do mieszania gotujących się ekstraktów,

 • - termometr piwowarski,

 • - hop sock/ hop tube/ siateczka do gotowania chmielu – za sprawą jednego z nich unikniemy swobodnie pływających chmielin wewnątrz gara, przez co nie będziemy zmuszeni do późniejszej filtracji brzeczki po gotowaniu chmielu (która jest bardziej czasochłonna). Zbyt duża ilość chmielin w wiadrze fermentacyjnym może niekorzystnie wpłynąć na smak piwa, a w najgorszym przypadku prowadzić nawet do skażenia trunku,

 • - środek do dezynfekcji – jednym z najpopularniejszych środków w przystępnej cenie jest OXI.

 

Nie obejdzie się również bez surowców. Tutaj konieczne będą:

 • - ekstrakty słodowe – dla przygotowywaniu warki o objętości 23 litrów użyjesz mniej więcej 3-5 kilogramów ekstraktu, przy czym 1 kilogram ekstraktu daje nam BLG na poziomie 8° na 10 litrów brzeczki. 3 kilogramy ekstraktu słodowego użytego dla 23 litrowej warki dadzą nam BLG na poziomie 10°, z kolei 5 kg ekstraktu da nam nieco ponad 16° BLG,

 • - chmiel – aby obliczyć jego ilość możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Możesz również zakupić gotowy zestaw z ekstraktów słodowych w naszym sklepie, gdzie dokładnie wyliczyliśmy zawartość chmielu dla uzyskania wskazanej dla danego stylu goryczki, oraz przygotowaliśmy dokładną recepturę,

 • - dodatki (opcjonalnie) – tutaj możliwości są spore, bowiem możesz użyć ich podczas zacierania (na przykład różne kwiaty, rośliny, laktoza, pędy itp.) – wpłyną na smak i aromat piwa. Możesz także pomyśleć też o dodatkach, które użyjesz dopiero podczas fermentacji cichej (np. pulpy owocowe, chmiele aromatyczne),

 • - woda – tutaj możesz użyć wody z kranu, lub najtańszej wody z marketu w 5 litrowych baniakach. Jeśli chodzi o wodę z kranu – w niektórych przypadkach można użyć „surowej” wody, jednak wskazane jest wcześniejsze przegotowanie takiej wody,

 • - drożdże – te musisz dobrać sam. Szczepy dla konkretnych stylów z naszych zestawów podpowiadamy na stronie pod wybranym zestawem.

 

Jak przygotować piwo z ekstraktów słodowych?

 

1. Do gara wlej kilka litrów wody, najlepiej około 5-8. W czasie, kiedy ta się grzeje, umieść ekstrakty słodowe w innym naczyniu z gorącą wodą, na około 10 minut. Pozwoli to rozmiękczyć słodowy syrop, dzięki czemu łatwiejsze będzie przelanie go do gara.

2. Kiedy woda będzie gorąca (niekoniecznie wrząca), przelej ekstrakty słodowe do gara. Pamiętaj, aby podczas dodawania ekstraktów całość intensywnie mieszać. Pozwoli to uniknąć przywarcia słodowego syropu do dna naczynia, czego konsekwencją mogłoby być ich przypalenie.

3. Kiedy ekstrakty dokładnie wymieszają się z wodą, całość doprowadź do wrzenia.

4. W momencie, w którym woda zacznie wrzeć, przechodzimy do chmielenia – w zależności od stylu dodaj odpowiednią ilość chmielu. Chmiele możesz dodawać w różnych odstępach. Czas gotowania od momentu zadania pierwszego chmielu powinien wynosić około 60 minut, przy czym przez cały ten czas możesz dodawać chmiele w różnych proporcjach, co pozwoli na uzyskanie innego efektu (chmiel dodawany na 60 minut ma za zadanie wprowadzenie do piwa goryczki, z kolei gdy dodamy go na ostatnie 10 minut gotowania, ten da nam mało goryczki, ale więcej aromatów). Warto użyć jednego z elementów służących do filtracji chmielu.

5. Po 60 minutach gotowania chmielu odseparuj chmieliny od reszty brzeczki, po czym brzeczkę przelej z gara do wiadra fermentacyjnego. Z boku wiadra fermentacyjnego powinna znajdować się skala wskazująca ile litrów płynu mamy w naszym fermentorze. Powinna wskazywać około 7-12 litrów brzeczki (w zależności ile wody miałeś w garze na wstępie). Wartość ta może być oczywiście wyższa bądź niższa – nie powinno wpływać to na smak piwa.

6. Do gorącej brzeczki wewnątrz fermentora dolej wcześniej przygotowaną, najlepiej zimną wodę, tak, aby finalnie w fermentorze było około 23 litrów płynu. Dodając zimną wodę całość ochłodzisz, co pozytywnie wpłynie na późniejszy smak piwa. Następnie brzeczkę dokładnie wymieszaj.

7. Kiedy temperatura brzeczki osiągnie wartość zalecaną do zadania drożdży przez producenta (znajdziesz ją na opakowaniu drożdży lub brewkitu), dodaj je. Możesz rozsypać je na powierzchni brzeczki, lub wcześniej uwodnić (jak uwodnić drożdże płynne). Po zadaniu drożdży fermentor szczelnie zamknij. Do rurki fermentacyjnej wlej wodę, aby do wnętrza fermentora nie dostał się żaden niepożądany obiekt (np. muszki owocowe).

* WAŻNE – pamiętaj, aby każdy sprzęt, który będzie miał kontakt z brzeczką był zdezynfekowany, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na fermentor, nim wlejesz do niego brzeczkę.

Po fermentacji piwo rozlej do butelek z użyciem substancji fermentujących, może być to glukoza lub cukier. W trakcie fermentacji cichej możesz użyć wcześniej wspomnianych dodatków.