Kultury bakteryjne do sera typu feta

Kultury bakteryjne do sera typu feta

Co łączy mleko z dziurkami w serze? Między innymi pewne, by tak rzec, kulturalne bakterie. To właśnie kultury bakteryjne nadają powstającemu serowi ciekawy smak , np. delikatny, słodkawo-maślany, a także są odpowiedzialne za strukturę sera oraz tworzenie się w nim dziurek . Więcej szczegółów

2020-03-31

Produkt na magazynie

Cena:37,00 zł

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 3 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 3 punktów lojalnościowych które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0,60 zł.

Co łączy mleko z dziurkami w serze? Między innymi pewne, by tak rzec, kulturalne bakterie. To właśnie kultury bakteryjne nadają powstającemu serowi ciekawy smak, np. delikatny, słodkawo-maślany, a także są odpowiedzialne za strukturę sera oraz tworzenie się w nim dziurek.
Kultury bakteryjne zakwaszają mleko (zmieniają jego pH), umożliwiając działanie enzymów (podpuszczki). Działają przez cały czas dojrzewania sera.

Kultury są spakowane do pięciu saszetek o gramaturze 1g. Jedna taka porcja pozwala przygotować 1 kg pysznego sera typu feta, tak więc wykorzystując całe opakowanie możemy uzyskać 5 kg tego sera. 1 g bakterii serowarskich wystarcza na 10 L mleka.

We wkładce znajduje się przepis na ser typu feta w języku polskim oraz angielskim.

Produkt należy przechowywać w temperaturze 4-8°C.

Zawartość: 5x1g