Kultury bakteryjne do sera Mozzarella

Kultury bakteryjne do sera Mozzarella

Kultury bakterii do wyrobu jednego z najsłynniejszych włoskich serów - Mozarrelli. Niezastąpionej do sałatek czy pizzy. Przepis na ser w opisie produktu. Więcej szczegółów

Produkt na magazynie

Cena:19,90 zł

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt lojalnościowy które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0,20 zł.

Kultury bakterii do wyrobu jednego z najsłynniejszych włoskich serów - Mozarrelli. Niezastąpionej do sałatek czy pizzy.

Przepis na ser w opisie produktu.

Podgrzać mleko do 42 ° C dodać dodać kultury do mozzarelli, wymieszać, a gdy temperatura wynosi 38 ° C dodać podpuszczkę.
Skrzep powinien być gotowy po 18-20 minutach. Kroimy skrzep w kostkę 3 cm, delikatnie mieszamy i odstawiamy na 10-15min. Następnie delikatnie przy pomocy sita wyjmujemy skrzep i ugniatamy aby wycisnąć serwatkę. Pozostałą serwatkę podgrzewamy do ok 80ºC. Zanurzamy pojedynczo przygotowane fragmenty skrzepu w gorącej serwatce na ok. 10sek. , wyjmujemy i ugniatamy oraz rozciągamy skrzep, następnie ponownie zanurzmy na 10sek w gorącej serwatce. Czynność powtarzamy do uzyskania jednorodnej, elastycznej masy. W trakcie pierwszego ugniatania ser można posolić.  Formujemy kulki i zanurzamy w zimnej wodzie na ok. 30min. Po wyjęciu z wody ser jest gotowy do spożycia.

Zawartość netto: 10g

Dozowanie: 20L

Skład: Liofilizowane kultury mlekowe

Sposób przygotowania: