Kultury bakteryjne do sera Caciotta

Kultury bakteryjne do sera Caciotta

Kultury startowe do włoskiego sera typu Caciotta. Jest to jeden z najprostszych w przygotowaniu serów twardych. Nie wymaga prasy. Więcej szczegółów

Produkt na magazynie

Cena:19,90 zł

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt lojalnościowy które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0,20 zł.

Kultury startowe do włoskiego sera typu Caciotta. Jest to jeden z najprostszych w przygotowaniu serów twardych. Nie wymaga prasy.

Zawartość netto: 10g

Dozowanie: 20L

Skład: Liofilizowane kultury mlekowe

Sposób przygotowania: Podgrzej mleko do temp. 40°C dodaj chlorek wapnia i kultury bakterii wymieszaj i odstaw na 10min. Po 10 min zamieszaj znowu i gdy temp. spadnie do 36°C dodaj podpuszczkę w ilości zalecanej przez producenta. Skrzep jest gotowy po ok. 20min. Pokrój go w kostkę 5-6cm, odczekaj 10-15 min i pokrój w drobniejszą kostkę 2-3cm. Odczekaj 10-15min. Po tym czasie podnieś temp. do ok 35°C delikatnie mieszając. Gdy ziarno opadnie odlej serwatkę i ułóż skrzep w formie. Po 20 min obróć ser i powtórz to znowu po godzinie, następny obrót po ok. 2 godz. Posyp powierzchnię sera drobną solą. Ser dojrzewa w temperaturze 10-12°C. Jest gotowy po 36 godzinach.