Chcesz zmierzyć ile alkoholu ma piwo domowe, ale alkoholomierz nie pokazuje wiarygodnych wyników? Przeczytaj ten krótki tekst, a wszystko stanie się jasne.


Wielu początkujących piwowarów domowych po uwarzeniu swojego pierwszego piwa chce poznać jego moc. Jednak aby wiarygodnie ocenić poziom alkoholu w domowym piwie musimy pomiary zacząć już na etapie warzenia piwa, a dokładniej przed rozpoczęciem fermentacji. Stosowanie popularnych wskaźników alkoholu nie da nam w tym przypadku wiarygodnych wyników. Pływające alkoholomierze działają tak jak areometry, czyli wskazują gęstość cieczy poprzez głębokość zanurzenia. Jest to tak zwany pomiar areometryczny. Ponieważ etanol ma mniejszą gęstość niż czysta woda, jego obecność w wodzie będzie zmniejszała jej gęstość. Dlatego im większy poziom alkoholu w roztworze tym głębiej zanurza się pływający alkoholomierz.

W przypadku innych mieszanin niż roztwór czystej wody i etanolu na poziom gęstości wpływ będą miały różne substancje, między innymi cukry. Z tego właśnie powodu nie jest możliwe zmierzenie metodą areometryczną poziomu alkoholu w piwie, winie czy innych alkoholach kolorowych.

Jak zatem sprawdzić ile alkoholu ma piwo domowe? Poprzez zmierzenie ilości przefermentowanego cukru. Przyjmuje się, że dla uzyskania 1% alkoholu trzeba przefermentować 17g cukru/1l. Jednak ten proces nie przebiega całkiem liniowo, dlatego stosuje się różne równania pozwalające z przybliżeniem ocenić ilość alkoholu. Trzeba pamiętać, że kluczową sprawą w korzystaniu z takich wzorów są jednostki w jakich mierzymy poziom cukru. Polscy piwowarzy jako jednostki gęstości cukru w brzeczce najczęściej stosują BLG. Przejdźmy zatem do praktyki.

Mierzymy areometrem poziom cukru w brzeczce przed fermentacją. Pamiętajmy, że jej temperatura musi wynosić 20°C - tak skalibrowane są areometryczne wskaźniki gęstości, dotyczy to zarówno alkoholomierzy jak i cukromierzy. Pomiar cukru wskazuje nam przykładową wartość 14BLG. Kolejnego pomiaru dokonujemy po zakończonej fermentacji, przed rozlewem piwa. Załóżmy, że wskazanie areometru wynosi 2BLG. Te dwa parametry są dla nas najważniejsze dla obliczenia alkoholu stosując poniższy wzór

 

 

 

(BLG Początkowe - BLG Końcowe):1,938 = %alk.(obj.)


Czyli dla naszych parametrów wynik wygląda następująco


(14-2):1,938 = 6,2%


Podany wynik jest oczywiście przybliżeniem, ale dotyczy ono niewielkich różnic po przecinku. Pozwala całkiem dokładnie ocenić ile alkoholu ma piwo domowe. By być precyzyjnym, należy pamiętać, że dodanie cukru do refermentacji podniesie poziom alkoholu o ok. 0,3-0,4%